Martin Hájek

S Taijiquan jsem začal v roce 2000, dva roky poté, co jsem se zavrtal do sportovního horolezení. Na základě tehdy dostupných informací jsem si Taijiquan vybral jako tréninkový prostředek ke zlepšení práce s tělesným těžištěm a rovnováhou, s pohybovou koordinací a „meditativní“ psychickou koncentrací integrující mysl a tělo, které jsou při lezení po skalách tolik potřebné. Ostatní pro lezení potřebné dovednosti jako je pohyblivost, síla a aerobní vytrvalost jsem trénoval jinými způsoby. Dosažené výsledky, které jsem od Taijiquan očekával, se ve velmi uspokojivé míře dostavily. Ne sice hned, ale to jsem ani nečekal. Nejsem šílenec.

Postupem času jsem zjistil, že cvičení Taijiquan hodí se i pro spoustu dalších věcí, že je hodně velký prostor se v něm i dále zlepšovat, a že lze do něj přenést to, co se jeden naučí jinde. To vše od té doby dělám.

Já a Taijiquan

První tři roky jsem se Taijiquan učil u Mistra Zhai Hong Yina, jednoho z prvních čínských mistrů v Čechách na plný úvazek, tehdy pětašedesátiletého pána, který tehdy vyučoval sestavu Sedmi hvězd z Wudangských hor. Poté jsem se začal věnovat stylu Yang, a to stylu původního (nezjednodušeného) v interpretaci dnes téměř legendárního Erleho Montaiquea, a po jeho smrti v roce 2011 jeho syna Eliho. Při cvičení Qigong sleduji tradiční přístup Chen Yen-lina (publikujícího pod jménem Chen Kung), který myšlenkově vykradl písemný archiv rodiny Yangů, a moderní metodiku i v Čechách značně populárního autora Yang Jwing-Minga. Kromě toho jsem se tři roky učil v The Taiji School pod vedením Paula Renalla umění Tui Shou, což je po sólo sestavě jakýsi další stupeň Taijiquan. V roce 2015 jsem si při Fakultě tělesné výchovy a sportu ve spolupráci s Asociací Taichi ČR udělal, spolu se dvěma dalšími kolegy, historicky první trenérskou licenci Taijiquan v ČR.

Já a pohyb vůbec

V oblasti sportu nejsem úplné ořezávátko. Několik let jsem závodně lyžoval, patnáct let působil jako cvičitel lyžování (tisíce studentů), z toho deset let jako metodik sjezdového lyžování a vedoucí cca 150 cvičitelů. Dále mám hodně zkušeností z běhání delších tratí (pár let jsem se věnoval i závodnímu běhu), jógy (dělám jí od počátku osmdesátých let), kondičního posilování, jízdy na horském kole nebo horské jednokolce a dalších. O horolezení, kterému jsem se věnoval něco přes deset let, jsem se již zmínil v úvodu. To vše využívám pro Taijiquan, to vše lze v Taijiquan využít.

Já a další můj život v tomto světě

V oblasti života jsem také posbíral hodně zkušeností. Není divu; od roku 1954, kdy jsem se narodil, lze toho prožít dost. Deset let jsem působil v základním výzkumu (jsem kandidátem fyzikálně matematických věd v oboru kvantová elektronika a optika), deset let jsem byl ředitelem (provozním, technickým, finančním, personálním, generálním) a statutárním zástupcem (jednatelem i předsedou představenstva) malých a středních firem s lokální i nadnárodní působností, a dalších deset let jsem fungoval jako samostatný podnikatel (lektor, trenér, kouč, mentor a autor) v oblasti manažerského vedení lidí, týmů a organizací. Při tom jsem využíval svých znalostí z psychoterapie (od roku 2004 jsem držitelem mezinárodního certifikátu NLP Master Practitioner), a znalostí které jsem získal formálním certifikovaným studiem na manažerské škole (1994-1995).

Na počátku osmdesátých let se mi podařilo se oženit. Od té doby jsem stále s tou jednou vyvolenou. Máme tři děti, sedm vnoučat, další (vnoučata) jsou na cestě sem na svět.

Co Vám sdělit na závěr?

Myslím, že mám dostatek znalostí, zkušeností a praktických dovedností k tomu, abych mohl umění Taijiquan dobře předávat jiným. Nabízím to i Vám.