Odlišení dalších figur Staré Yangovy sestavy

Erle Montaigue ve své knižní tetralogii The Old Yang Style of Taijiquan: An Instruction Manual z roku 2000 pojmenováním odlišil 249 figur Staré Yangovy sestavy.

Nastal čas na úpravu.

Pár let mi trvalo, než jsem si uvědomil, že v rámci Erleho popisu je možné odlišit i figury další. Celá léta mi trvalo, než jsem si uvědomil, že z výukového i realizačního hlediska je to dokonce poměrně vhodné. Další tři roky mi zabralo, než jsem se, k tomu skutečně odhodlal.

V některých komplexních figurách prováděných s více nádechy a výdechy jsem odlišil několik dalších figur. Pojmenoval jsem je svými vymyšlenými, a domnívám se i přiléhavými zvukomalebnými názvy: Dvojité plácnutí komára, Úder pod loktem, Dvě pěsti nad lokty, Úder rukama shora, Odmítnutí úderu vlevo a Uštknutí hadem.

Po tomto jazykovém formálním doplnění (na cvičení sestavy se nemění nic) obsahuje Stará Yangova sestava celkem 268 figur (41+89+138) namísto Erleho 249 (39+83+127). Od teď budu v Staré Yangově (Yang Lu-chanově) sestavě pracovat jenom se seznamem 268 figur. Tento seznam lze nalézt ve zvláštním článku publikovaném v neveřejné sekci pro studenty.

Doufám, že tato změna nikoho neurazí, nepohorší, ale naopak že pomůže ve výuce i ve cvičení sestavy.