Když se nějaký zvídavý jedinec setká s pojmem Taijiquan poprvé, obyčejně se obrátí na Internet. Tam se rychle dozví, že je to čínské zdravotní cvičení
nebo tradiční čínské bojové umění
. Tam také na četných videích přímo vidí, jak se „to” dělá: pomalu a ladně.
Na základě těchto prvotních obrazových a textových informací mnozí získají dojem, že o tom už vědí všechno. Jiní se pídí dále. Třeba proto, aby zjistili, jak by jim Taijiquan mohl pomoci v tom, co v životě chtějí.
Ubezpečuji Vás, že je to bádání na celá léta: navzdory výše uvedeným zjednodušujícím tvrzením má Taijiquan hluboké, spletité a dokonce i zcela neviditelné kořeny, velmi široké spektrum interpretací a četná využití.
Abych tuto možnou zvídavost alespoň částečně uspokojil, přináším zde několik základních informativních článků. A to jak zcela obecných, tak i těch, které se týkají Taijiquan v naší škole.
Články jsou to, ve srovnání s oblíbeným Twitterem, poměrně dlouhé. Pokud se zrovna nacházíte v módu „chvátám, chvátám, nemám chvíli klid”, naleznete na konci každého článku jeho stručné shrnutí.
Připravte se na to, že čím více toho budete o Taijiquan vědět, a čím více budete rozplétat související klubko informací, tím zašmodrchanějším a méně selkonzistentnějším se Vám může jevit. Což není závada, ale vlastnost. Čínské konceptuální systémy již takové jsou. Nelze o nich vědět všechno.
Avšak zrovna tak, jako nemusíte o někom vědět úplně všechno a přesto jej mít za dobrého přítele, tak ani o umění Taijiquan nemusíte vědět úplně všechno. Stačí mít k němu svůj vlastní dostatečně informovaný postoj. A ještě samozřejmě lepší je, když si jej dostatečně odzkoušíte na vlastní kůži.