Copak to ten taoista bude jíst?

Seznamte se s Bigu

Tradiční čínské bojové umění Taijiquan je po ideové stránce nejvíce ovlivněno Taoismem. Hlavním cílem Taoismu je být v jednotě s Tao. Jednou z fundamentálních složek jak žádoucí jednoty dosáhnout je správný životní styl, životospráva. V taoistické životosprávě zaujímá důležité místo určitý způsob stravování, které se nazývá Bigu. Minimálním příslibem Bigu je dosažení trvalého zdraví, dlouhověkosti, a příslibem maximálním je nesmrtelnost.

Asi bych o Bigu ani nepsal, kdyby nebylo návratu tohoto způsobu stravování, a to pod mnoha různými jmény, do vědeckých studií i populárních knih posledních dvaceti let. Slibují, až na tu nesmrtelnost, totéž.

Většina populace a autorit — tam ve středověké Číně a teď po celém světě — tvrdila a tvrdí, že praktikování Bigu je nesmysl.


Bafa Wubu

Bafa Wubu - nová standardní sestava Taijiquan

Čínská lidová republika oficiálně zavádí novou standardní sólo sestavu Taijiquan. Jmenuje se Bafa Wubu.

S očekáváním, že se stane ještě slavnější a masovější než dosavadní slovutná „čtyřiadvacítka”, ji mohutně propaguje na cílových světových trzích (tedy zejména v Evropě a USA). Určitě se dostane i k nám a možná i k Vám.


Web marhajchi.cz

Novinky leden 2019

Pokud na tomto webu nejste poprvé, nejspíše jste si všimli dvou zásadních novinek, ke kterým u nás došlo v první polovině ledna 2019. Týkají se obsahu výuky školy a změn na webu.


Od února 2018 dva nové kurzy pro začátečníky

Od února 2018 vypisujeme dva kurzy pro začátečníky. První se středečními lekcemi (16:00-17:30) začíná 14.2.2018. Druhý s lekcemi sobotními (10:00-11:30) začíná 10.2.2018. Oba kurzy poběží až do konce června.

První lekce u obou kurzů je zdarma.

Kurzy se konají na obvyklém místě: Letní cvičiště Mrázovka, Praha 5.


Pozvánka na kurz Qigong do korun stromů

Asi již víte, že jako trenér Taijiquan spolupracuji s nově otevřeným sportovně relaxačním centrem V korunách (stromů) na Praze 5. Od 5.2.2018 zahajujeme tříměsíční kurz Taijiquan Qigong. Lekce tohoto kurzu se konají v pondělí v době od 18:00 do 19:00 hodin.


Nový kurz pro Taijiquan borce

V naší škole Taiji jsme nově připravili kurz určený těm, kteří již nějakou sestavu Taijiquan libovolného stylu umí, a kteří hledají další výzvy. Nabízíme jim kurz pro pokročilé, ve kterém se bez zdržování základními principy a pohyby poměrně rychle naučí asi tu nejdelší a nejobtížnější sestavu Taijiquan, která nyní existuje.


Pozvánka na Taiji do korun stromů

Jako trenér Taijiquan jsem právě navázal spolupráci s právě otevíraným sportovně relaxačním centrem V korunách (stromů) na Praze 5.


Odlišení dalších figur Staré Yangovy sestavy

Erle Montaigue ve své knižní tetralogii The Old Yang Style of Taijiquan: An Instruction Manual z roku 2000 pojmenováním odlišil 249 figur Staré Yangovy sestavy.

Nastal čas na úpravu.


Zapomenout na svět

Je poměrně dost lidí, kteří provozují Taijiquan téměř výhradně ze spirituálních důvodů. V sólo sestavě pak

  • zapomínají na vnější svět a tak se zbavují svých starostí a strastí,
  • noří se hluboko do své podstaty a navazují s ní důvěrný kontakt, který je posiluje a motivuje,
  • vzlétají vysoko až ke hvězdám, kde se propojují s nějakou vyšší inteligencí či přírodní silou, při čemž získávají potřebný nadhled, rozhled a větší moudrost.

Taijiquan Qigong

Sestava Taijiquan Qigong

Jeden můj Taijiquan znalý přítel se mě zeptal, proč také neučím známé cvičení Osm kusů brokátu?

Odpověď je jednoduchá: protože učím něčemu daleko lepšímu. Zajímavějšímu a účinnějšímu.


Pozvánka na čtvrteční demo akce

Ve spolupráci s TJ Sokol I. Smíchov vás zvu na demo akce, které se budou konat v rámci náboru nových dospělých zájemců o kurzy Staré Yangovy (Lu-chanovy) sólo sestavy Taijiquan (Tajči).

Jak moc je tato sestava náročná, a nakolik by vám její ovládnutí a praktikování k něčemu přispělo, si můžete odzkoušet právě na této demo akci.

 Čas a místo konání, cena

Každý čtvrtek 11.5.–29.6. 2017 v době 17:30–18:30 v Praze 5, na letním cvičišti Mrázovka, hřiště petanque.

Akce jsou zadarmo.